HOMEOPATIE

Akutní homeopatie

Co je to klasická homeopatie?

Je to léčebná metoda, která je ve světě známá více jak 200 let. Klasická homeopatie je založena na přírodních zákonech, na pevných principech a usiluje o vyléčení nemocí, o uzdravení. Homeopatické léky léčí bez vedlejších účinků. Klasická homeopatie funguje na principu podobnosti: „similia similibus curantur“ , aneb „podobné léčíme podobným“, což je přírodní zákon. Před více jak dvěma sty lety si ho povšiml německý lékař a chemik Samuel Hahnemann a dokázal ho použít jako léčebný systém.

Konvenční medicína (alopatie) léčí opačným způsobem, léčí „proti“. Dnes prakticky všichni nad nemocemi přemýšlíme alopatickým způsobem. Když někde něco chybí tak to tam přidáme, když něco přebývá, tak to „uřízneme“. Působíme „proti“ něčemu. Velmi ilustrativně je to vidět na názvu alopatických léků z lékárny – většina má název začínající na „anti“, proti něčemu: antibiotika, antipyretika, antidepresiva…

Alopatický zákon proti-působení je použitelný tím více, čím více je stav akutní a život ohrožující. A naopak, čím je stav méně akutní, čím je více chronický a je nutné jít do větší hloubky problému, tím zákon proti-působení přestává fungovat.  Proto je dnešní konvenční alopatická medicína tak dobrá na velmi akutní stavy (první pomoc, emergency, chirurgie), ale méně funguje na běžné nemoci (chřipky, nachlazení) a je prakticky bez efektu na všechny chronické nemoci. Chronická nemoc v pojetí alopatické medicíny je synonymum pro nevyléčitelná nemoc: „už to musíte brát pořád, ty léky na ten tlak“…

Co je však dále u homeopatie významné – jde o léčebnou metodu velmi prospěšnou pro moderního člověka i tím, že užívané léky nemají neblahé vedlejší účinky, jsou neškodné, nepůsobí alergicky a jejich dávky jsou voleny naprosto individuálně pro konkrétního pacienta.

 

Základním východiskem v homeopatii je fakt, že jsme každý jiný, že disponujeme každý jinou životní silou, která na vnější podněty reaguje svým vlastním individuálním způsobem. V závislosti na své konstituci budeme nějakým způsobem reagovat, nebo reagovat nebudeme. To, co někoho téměř zničí, se jiného třeba ani nedotkne. A tak je pochopitelné, že někdo onemocní, zatímco druhý zůstává zdráv, i když (což je významné) mohou oba žít pod vlivem podobných okolností. Existence nemoci je závislá na jednotlivci, na jeho vnímavosti a konstituci. Důkladným pozorováním symptomů pacienta na všech úrovních (fyzické, funkční, mentální, emocionální) získá homeopat přesný individuální obraz nemoci a provádí výběr homeopatického léku. S ohledem na individuální konstituci je tedy jasné, že dva lidé trpící stejnou diagnózou, mohou dostat zcela rozdílné léky.

Charakteristické znaky klasické homeopatie:

·  Používají se stabilní, staletím prověřené léčivé prostředky.
·  Homeopatické léky nevyvolávají vedlejší nebo nežádoucí účinky.
·  Homeopatie je vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy, také pro kojence.
·  Homeopatie dokáže léčit a úplně uzdravovat komplikované případy.
·  Homeopatie pomáhá pacientům, kterým nelze pomoci klasickými léky.
·  Homeopatie léčí i stavy, u kterých je těžké stanovit lékařskou diagnózu.
·  Homeopatické léky nevyvolávají psychickou ani fyzickou závislost.

Skutečnost, že vliv homeopatických léků na organismus je zcela bez vedlejších účinků platí pouze v případě, že jsou při podávání homeopatik dodržovány základní pravidla homeopatie:

·  Jsou vybrány na základě zákona podobnosti (ne na základě alopatické diagnózy)

·  Jsou dávkovány na základě minimální dávky (užívají se po minimální potřebnou dobu)

·  Je podáván jeden lék v jednom čase (nekombinuje se více druhů dohromady)

Jak probíhá homeopatická konzultace? Homeopatické vyšetření je základním nástrojem pro stanovení léku. S jeho pomocí homeopat zjišťuje celkový obraz nemoci pacienta. Tím nejsou míněny jen fyzické potíže, ale i psychické aspekty, emocionální stav, reakce na vnější vlivy atd. Cílem takového přístupu je nejen odstranění fyzických potíží, ale i nastolení psychické rovnováhy a zlepšení energie. Její léčebný význam je nejvíce zřetelný v případech, kde klasická medicína již dosáhla svých léčebných hranic. Stejně tak ji volí lidé, kteří odmítají chemická léčiva a hledají efektivní přírodní způsob léčby. Jedná se o jemnou, neinvazivní léčebnou metodu, která se řídí přesně definovanými postupy a kriterii pro výběr léku.